• ×

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma'dır.

  Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesinde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993'te AÜ Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesinde doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere'de London School of Economics'te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışmasını sürdürdü.

  Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir.

  22, 23, 24 ve 26. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.

  25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilmiştir. 62 ve 64. Hükümetlerde Dışişleri Bakanı olarak görev almıştır.

  AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

  İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 • ×

  Mustafa Köse

  27 Haziran 1977’de İstanbul Beyoğlu’nda doğdu. 

  İlköğrenimini Antalya Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, ortaöğrenimi Antalya Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 

  İstanbul  Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 2001 yılında Avukatlık görevini icra etmeye başladı, 2015 yılına kadar 14 yıl süreyle serbest Avukatlık yaptı.

  Köse, siyasi yaşamına AK Parti Antalya Gençlik Kolları'nda başladı. Gençlik Kollarında 2005 yılında getirildiği İl Başkan Yardımcılığı görevinden sonra, 2006 yılı haziran ayında gerçekleştirilen kongrede İl Ana Kademe Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. İl Yönetim Kurulu üyesi olarak eğitim çalışmalarında görev aldı. Teşkilat eğiticisi olarak il, ilçe ve belde teşkilatlarına 'AK Parti’nin Siyasi Kimliği' konusunda eğitimler verdi. 2007 yılında İl Başkan Yardımcılığı ve Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi.

  Teşkilat Başkanlığı sırasında: 2007-2009 Seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı ve 12 Eylül Referandumlarında, Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2011 şubat ayında Genel Merkez tarafından İl Başkanı olarak atandı. 10 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen 4. Olağan İl Kongresi'nde İl Başkanlığına seçildi.

  25. ve 26. Dönem Antalya Milletvekili seçildi. Halen, Anayasa Komisyonu üyesi ve Brezilya Dostluk Grubu Başkanı olan Köse, MKYK Üyesi seçilmeden önce AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyeliği görevini ifa etti.

  Yeryüzü Vakfı'nın kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Üyesidir. Geçmişte Yönetim Kurulunda görev aldığı Müsiad Antalya Şubesi'nin halen aktif üyesidir.

  İngilizce bilen Köse,  Evli ve üç çocuk babasıdır.

 • ×

  Hüseyin SAMANİ

  Hüseyin SAMANİ, 1 Nisan 1964 yılında Antalya Aksu Yurtpınar köyünde doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Ayşe’dir. İlk okulu Aksu Yurtpınar ilköğretim okulunda okudu. Lise tahsilini Antalya İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. Üniversite tahsiline Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümünde başlayarak  iki yıl okudu. Daha sonra Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olup Ziraat Mühendisidir.

  Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya kurucu yönetim kurulu üyeliği, Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği, İl SKM Başkanlığı, Teşkilatlardan sorumlu İl Başkan Yardımcılığı ve 2007-2011 yılları arasında da Antalya İl Başkanlığı görevlerinde bulundu.

  Tarımsal girdi ticareti, seracılık ve tarımsal danışmanlık yaptı. Antalya MÜSİAD Şube Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Sebze ve Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Genel Başkanlığı yapmıştır. Tomurcuk Tarım Limited Şirketi Sahibidir.

  Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Samani, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  Gökçen ÖZDOĞAN ENÇ

  16 Mart 1976’da doğdu. Aslen Burdur Bucak’lıdır. İlkokulu ve ortaokulu Antalya Serik ilçesinde, liseyi Antalya Çağlayan Lisesi'nde tamamladı.

  Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu’na devam etmektedir. Halkla İlişkiler Uzmanı olarak Kamu ve özel sektörde yöneticilik görevlerinde bulundu. İngilizce bilmektedir. Evli ve 1 çocuk annesidir.

  2004 yılında AK Parti Antalya İl Kadın Kolları kongresi ile yönetime girdi. Sırasıyla Tanıtım ve Medya Başkanlığı, sonrasında Teşkilat Başkanlığı görevlerini gerçekleştirdikten sonra 2008 - 2011 tarihleri arasında AK Parti Antalya İl Kadın Kolları Başkanı olarak görev yaptı. 

  12 Haziran 2011, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde 24. – 25. ve 26. Dönem Antalya Milletvekili olarak seçildi. 

  24. Dönemde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi, TBMM Anayasa Komisyonu üyesi, Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu üyesi ve Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu üyesi olarak görev aldı. 24. Dönemde TBMM AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almıştır. Ayrıca TBMM Türkiye-Kosta Rika Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yerine getirmiştir.

  26. Dönemde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak görevine devam etmektedir. Türk Parlamenterler Birliği üyesidir. Ayrıca Aralık 2014 tarihinden itibaren AK Parti Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)ve Türk Kadınlar Konseyi Derneği üyesidir.

 • ×

  Sena Nur Çelik

  Sena Nur Çelik 1986 yılında doğdu. Antalya - Alanyalı'dır.

  Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini İngiltere'de Warwick Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başarı derecesiyle tamamladı. Ardından, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin denklik programından mezun oldu. London School of Economics’te Uluslararası Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Uluslararası İnsan Hakları Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Tahkim ve Sermaye Piyasaları konularına ilişkin çalışmalar yaparak, yüksek lisansını başarı derecesi ile tamamladı.

  Warwick Üniversitesi’nde uluslararası öğrenci temsilcisi ve London School of Economics’de Türk öğrenci grubu yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Lisans eğitimi sırasında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve çeşitli hukuk bürolarında staj yaptı.

  2011 yılından itibaren uluslararası bir hukuk firmasında, Türkiye’de ve yurtdışında, büyük altyapı projeleri, şirket birleşme ve devralma ile stratejik ortaklık  ve yeniden yapılandırma projeleri gibi ticari ve finansal işlemlerde önde gelen yabancı ve yerel yatırımcılara avukatlık ve danışmanlık hizmeti verdi.

  Çok iyi derecede İngilizce biliyor.

 • ×

  İbrahim Aydın

  Manavgat doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman  Mühendisliği Bölümü 1984 mezunudur.

  Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Akseki Orman İşletme Müdürlüğü'nde 1986 yılında Mühendis olarak göreve başladı. Askerlik sonrası Manavgat, Murtiçi ve Alanya Orman İşletme Şefliliği görevlerinin ardından 1995-2003 yılları arasında Alanya Orman İşletme Müdür Yardımcılığı, Gazipaşa ve Gündoğmuş Orman İşletme Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

  Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Koruma ve Silvikültür Şube Müdürlüğü Mühendisliği görevini yaparken 2003 yılında Antalya Orman Bölge Müdür Yardımcılığına atandı. Bu görevini yürütürken 2007 yılında Muğla Orman Bölge Müdürü olarak atandı. 2011 yılında İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görevine atandı.

  Muğla ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunduğu süre içinde Orman teşkilatı bünyesinde çok sayıda yurt dışı görev ve incelemelerde bulundu. Özellikle orman yangınlarıyla mücadele konusunda geliştirdiği ve uyguladığı çalışmalarla başarılı sonuçlar aldı. Muğla’da 3 yıl üst üste ödüle layık görüldü. Muğla ve İzmir Valilik Makamları tarafından başarılı çalışmalarından dolayı ödüllendirildi.

  Antalya Orman Bölge Müdürlüğündeki görevleri sırasında TMMOB Orman Mühendisleri Odası Batı Akdeniz Yönetim Kurulu üyeliğini yürüttü.
      
  Görev yaptığı süre içerisinde sportif ve sosyal alanlardaki faaliyetleri ile ön plana çıktı.
  2003-2007 Yılları arasında Antalya Orman Spor Kulübü Başkanlığı görevinde bulundu.

  Sosyal ve iş hayatıyla ilgili çok sayıda ödülü vardır.

  Kendisi ile ilgili yayınlanmış çok sayıda TV ve Gazete haberlerine Google ve Youtube gibi WEB ortamlarından ulaşılabilir.
   
  28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Ak Parti Manavgat Belediye Başkanı Aday Adayı oldu.

  Yürütmekte olduğu Muğla Orman Bölge Müdürlüğü görevinden 10 Mart 2011 tarihinde ayrılıp, 11 Mart 2011 tarihinde Ak Parti Antalya İl Teşkilatına Milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu yaptı.

  20 Mart 2011 tarihinde yapılan ve 74 aday adayının katıldığı Antalya Seçim Çevresi Milletvekili adayı teşkilat temayül yoklamasında birinci sırada yer aldı.

  25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde memleketi Antalya’dan Ak Parti Milletvekili Aday Adaylığı için yürütmekte olduğu İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görevinden 10 Şubat 2015’te ayrıldı. Aday Adaylığı sürecinin ardından 7 Nisan 2015 tarihinde Yüksek Seçim Kuruluna sunulan listede Ak Parti Antalya 6. Sıra Milletvekili Adayı olarak gösterildi.

  Evli ve iki çocuk babasıdır.

 • ×

  Atay Uslu

  1970  Antalya  doğumluyum. İlk ve Orta eğitimini Finike'de tamamladı. 1987 yılında Finike  Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi  Kamu Yönetimi Bölümüne girmeye hak kazandı. 1991 yılında Fakülteyi iyi derece ile tamamladı.

  1991-1999 yılları  arasında Finike’de tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren aile işletmesi içinde yönetici olarak çalıştı.

  2000 yılında İçişleri  Bakanlığının açtığı Kaymakamlık sınavını kazanarak Antalya'da mesleğe  başladı.

  Kamu Diplomasi, Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılanması, AB Fonlarından Faydalanılması, Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi, Yerel Yönetimlerinin Avrupalılaştırılması, Afet yönetimi, E-devlet, Entegrasyon/Uyum Politikaları konularında çalışmalarda bulundu.

  1 yıl süreyle İngiltere Leicester Üniversitesi'nde  eğitim ve araştırmada  bulundu.

  Isparta  Eğirdir, Kütahya Gediz Kaymakam Vekilliklerinde   bulundu.

  2004 yılında Isparta’ nın Yenişarbademli  İlçesi Kaymakamlığına
  2006 yılında Ağrı  Taşlıçay Kaymakamlığına Atandı.

  2007-2010 yılları arasında  Antalya İbradı Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

  2010-2013  yıllarında Van Vali Yardımcılığı görevininde bulundu.

  Van depreminde  Van Vali Yardımcısı görevini yürüttü. 2011 yılında yaşanan büyük felaket sonrası  Van’da hayatın normalleşmesi çalışmalarında bulundu. Van Deprem Koordinasyon Merkezi Yöneticiliğini yürüttü. Deprem sürecinin başından 2013 yılı ortasına kadar  devam eden  yaklaşık 2 yıllık  iyileştirme sürecinin koordinasyonda görev aldı. Arama-Kurtarma,  Enkazların kaldırılması ve  Konteyner kentlerin kurulması, bir yılda 20.000 kalıcı konutun inşaası, ve teslimi, Yeni Van’ın  kurulması çalışmalarının içinde bulundu.

  Kaymakam ve Vali Yardımcısı olarak il ve ilçelerimizde çalışırken yüzlerce  sosyal, kültürel, tarımsal, ekonomik, mekânsal bir çok proje uygulamasını gerçekleştirdi: “Van Markaları” projesini ve  Kayak Merkezi, Yat Limanı, Müze, Kongre Merkezi, Tekstil Kent inşasını içeren 70 Milyon TL bütçeli  “Cazibe Merkezi Van”  projesi çalışması içinde bulundu.  Eğirdir’de  Can Ada ve Yeşil Ada’da çevre düzenlemesi, Eğirdir doğa  turizmine kazandırılması çalışmalarını yaptı. Yenişarbademli İlçesinde “Doğal Yaşam Vadisi Yenişar” çalışmasında bulundu. Ağrı Taşlıçay İlçesinde “Avrupa’nın doğu ucunda bir ilçe” projesi çerçevesinde 10 ayrı Avrupa Ülkesinden gelen gençlerle ilçe gençlerini buluşturdu. İbradı’da Düğme Evlerde Kültür Turizmi,  Altınbeşik mağarasının turizme kazandırılması projelerini yürüttü.   

  2013 yılında İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı olarak Ankara’ya atandı. Türkiye’de yaşayan başta Akdeniz ve Ege Kıyılarında yaşayan Alman, İngiliz, Rus vd. milletlerden ikamet izni ile yaşayan yaklaşık 500.000 yabancı ve   ülkemizde bulunan sığınmacılarla ilgili  olarak "Türkiye’ye uyum" konusunda çalışmalar yaptı.

  Ödüller: 6 adet  Takdir ve Başarı Belgesi, 2 adet Üstün Başarı Belgesi,  2 adet Bakan’dan Başarı Belgesi,

  İngilizce biliyor.

  Evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.